179963-2023 - ResultatSverige-Karlstad: Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Intraoral skanner
Referensnummer: RS/202594
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter
II.1.4.
Kort beskrivning
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 10,5 miljoner SEK, baserat på uppskattat behov samt det prognosticerade behovet.
Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Takvolym i ramavtalet som tecknas kommer att uppgå till 60 stycken intraorala skannrar med tillhörande serviceavtal.
Alla inköp inom regionen kommer att vara beroende av att budgeterade medel kommer att tillhandahållas för investeringen.
Upphandlingen omfattar:
Intraoral skanner (IOS) (engångskostnad).
Produkten ska ha en trådbunden kamera och/eller trådlös kamera med tillhörande licenser (årlig kostnad) samt service och support.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Intraorala skannrar - ramavtal