180115-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Procurement of Investment Management System
Referensnummer: 2022/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
AP7 is in the process of tendering an investment management software solution, with the goal to find a system with functionality that spans across most of the “Front-to-Back”-value chain. The primary focus will be on the Back- and Middle Office functionality.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48217000 Programvara för transaktionsbehandling, 48219300 Programvara för administration, 48411000 Programvara för investeringshantering, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48443000 Programvara för redovisning, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 66150000 Administrativa tjänster avseende finansmarknaden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen