180156-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontanthanteringstjänster.
Referensnummer: 220-453/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66172000 Hantering av finansiella transaktioner och clearinghouse-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontanthantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 66110000 Banktjänster, 79710000 Säkerhetstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av kontanthanteringstjänster, dvs. hämtning av dagskassor, värdetransporter, uppräkning och insättning av kontanter.
Upphandlingens syfte:
Syftet med upphandlingen är att tillgodose stadens behov av kontanthanteringstjänster vilket innefattar hämtning av dagskassor, värdetransporter, uppräkning och insättning av kontanter och därtill förknippade kringtjänster.
Avtalet med nuvarande leverantör upphör att gälla 27.1.2018, varför en förnyad upphandling genomförs.
Uppdraget:
Upphandlingen av kontanthanteringstjänster omfattar huvudsakligen följande delar:
— Hämtning av dagskassor, både sedlar och mynt.
— Värdetransporter av kontanter.
— Inleverans av kontanter (och växel).
— Uppräkning av dagskassor, både sedlar och mynt, insättning på bankkonto samt återredovisning.
— Möjlighet att utföra egen deponering av kontanter via serviceboxar eller annan deponeringslösning.
— Möjlighet att hyra deponeringsskåp. Service och support.
Upphandlingens volym/omfattning:
Den totala volymen uppskattas uppgå till 1 300 000 SEK per år, 5 200 000 SEK för hela avtalsperioden, för Stockholms stads nämnder samt bolag i koncernen Stockholm Stadshus AB samt stiftelse som anmält sitt intresse. Antal hämtställen är i dagsläget ca 80 st.
Inga garantier kan lämnas på volymer eller möjligheter att få ett bestämt antal uppdrag. Avtalets omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden avvecklas eller tillkommer.
Anbudstidens utgång:
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 19.6.2017.
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
19.6.2017.
Anbudets giltighetstid:
Lämnat anbud ska vara bindande t.o.m. 31.12.2017.
31.12.2017.