180211-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bränslen
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Eldningsprodukter och drivmedel i bulk
Referensnummer: D.nr: 114-15497-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Hornborgasjöns naturreservat förvaltas av Länsstyrelsen. Naturreservatet är ca 4 000 ha stort och är en
Av Europas viktigaste våtmarker som har en enorm betydelse som rast- och häckplats för en mängd
Fågelarter. Länsstyrelsens har ett platskontor vid Hornborgasjön med egna djur och maskiner.
Drivmedlet förvaras i en tank på 2500 liter vilken behöver fyllas på 4-5 gånger om året. Förnärvarande
Används HVO 100 som drivmedel.
Kontoren i Vänersborg och Mariestad har oljesystem som ska användas för reservdrift. Tankarna i
Vänersborg är på 2 x 25.000 liter.
Ytterligare behov kan uppstå under det dynamiska inköpssystemets löptid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09132000 Bensin, 09135100 Eldningsolja
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är ett test på DIS