180217-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Torsby: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränning avfall SUTOHAMU 2023
Referensnummer: KST 2022/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar mottagning och behandling av kommunalt och övrigt brännbart avfall från hushåll och företag i Sunne, Torsby, Hagfors och Munkfors kommuner omfattande följande huvudmoment.
• Mottagning av inkommande brännbart avfall
• Erforderlig mellanlagring
• Förbränning av avfall
• Återvinning/bortskaffande av samtliga restprodukter (askor, slagg, utsorterat skrot etc.)
Uppdraget ska utföras i enlighet med gällande lagar, förordningar, föreskrifter, allmänna råd, praxis m m som gäller i Sverige för förbränning av kommunalt avfall.
Entreprenören är skyldig att hålla sig informerad om händelser och nyheter inom avfallsförbränning som har betydelse för utförandet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avfallsförbränning Sunne/Torsby
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar behandling av ca 11 500 ton avfall och avfall med kommunalt ansvar årligen genom förbränning.
Avfallet består av kommunalt inkl. matavfall och därmed jämförligt avfall ca 8 700 ton och utsorterat brännbart avfall från verksamheter och kommunernas återvinningscentraler ca 2 800 ton.
Avfallsförbränning Hagfors/Munkfors
Del nr: 2