2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av ut- och ombyggnad i Ystad Energis fiber- och elnät
Beskrivning: Ystad Energis fibernät omfattar hela kommunen och har ca 7500 slutkunder. Ystad Energi äger enbart det passiva nätet. Ystad Energi Elnäts elnät har cirka 14 500 kunder i delar av kommunen samt gatubelysning i hela kommunen med cirka 8000 ljuspunkter. Via denna upphandling söker vi leverantörer som har rätt kompetens och erfarenhet av ut- och ombyggnad av både fiber- och elnät. Förutsättningarna för upphandlingen framgår av det bifogade upphandlingsunderlaget.
Intern identifierare: 24/62
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Upphandling av ut- och ombyggnad i Ystad Energis .