180219-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter- Byggledning, byggkonsult, konstruktör
Referensnummer: 2022/326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshman Kommun har för avsikt att upphandla ett ramavtal avseende byggkonsulttjänster. Syftet är att säkerställa tillgång till resurser och kompetens från externa konsulter vid behov. Tjänsterna kommer huvudsakligen att nyttjas för projektering, utredning och planering vid om-, ny- och tillbyggnationer.
I samband med avrop specificeras i vilket skede respektive moment ska utföras. Uppdragen kommer att bestå av olika typer av arbeten inom det aktuella området som rör Beställarens projekt.
Upphandlingen görs tillsamman med Karlshamnfastigheter AB, Karlshamnbostäder AB och Karlshamn Hamn med Karlshamn Kommun som samordnande part.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser att tecka ramavtal med vinnande leverantör(er) för att säka Karlshamn Kommusn behov av externa konsulter för olika byggnadsarbeten. Uppdrag som kan avropas på ramavtalet kan avse nybyggnation, tillbyggnation eller ombyggnation under olika skeden av ett projekt.