180241-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bakgrundskontroller
Referensnummer: 21-02162
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Myndigheterna har behov av omfattande bakgrundkontroller vid rekrytering av personal till säkerhetsklassade tjänster och informationen ska ligga till grund för säkerhetsprövningsintervjun som ska genomföras inför anställning. Samtidigt ska de kandidater som söker anställning hos myndigheterna känna sig trygga med att anställningsprocessen är seriös och saklig. Genom att upphandla bakgrundskontroller av personer som söker anställning hos myndigheterna säkerställs dessa behov.
Upphandlingsföremål
Myndigheterna har behov av omfattande bakgrundkontroller vid rekrytering av personal till säkerhetsklassade tjänster och informationen ska ligga till grund för säkerhetsprövningsintervjun som ska genomföras inför anställning. Samtidigt ska de kandidater som söker anställning hos myndigheterna känna sig trygga med att anställningsprocessen är seriös och saklig. Genom att upphandla bakgrundskontroller av personer som söker anställning hos myndigheterna säkerställs dessa behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning, 79635000 Bedömningstjänster vid rekrytering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen