See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av kalkning av sjöar och våtmarker i Örebro län med båt och helikopter
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av kalkning av sjöar och våtmarker med båt eller helikopter.
Intern identifierare: 1507-2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
Ytterligare klassificering (cpv): 44921210 Kalkmjöl, 60441000 Besprutning från luften, 60445000 Flygtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del (1) (1)
Beskrivning: Kalkning av sjöar och våtmarker i med båt och helikopter i Örebro län
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1 Spridning av kalk i våtmark/sjö med helikopter
Beskrivning: Våtmark/sjö ca 141 ton typ grovkalk 0,2-1 mm på ca 45 objekt.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2 Spridning av kalk i sjöar med helikopter
Beskrivning: Sjöar ca 917 ton ton typ kalkmjöl 0-0,2 mm på ca 127 objekt.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 3 Spridning av kalk i sjöar med båt
Beskrivning: Sjöar ca 1270 ton typ kalkmjöl 0-0,2 mm på ca 48 objekt.