Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upparbetning av geodata från arkeologiska undersökningar
Referensnummer: UH 2022/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
I uppdraget ingår uppdatering av tidigare framtagen kod i Python och SQL i syfte att fortsätta utveckla metoder för exportformat och förbereda för att ta in Intrasis-data som skapats av andra arkeologiska företag. Data ska förberedas för publicering på en GeoServer och anpassas för en framtida mappning mot CIDOC-CRM-standarden. Utifrån befintlig kod ska ett fristående Bash-skript utvecklas för att göra bulk-exporter som GeoPackage från en PosgreSQL/PostGIS-server. Ett plugin till QGIS ska utvecklas som kan användas för att analysera relationerna i de GeoPackage-exporter som tagits fram. Arbetet utförs på en Linux-baserad OpenStack-server på Uppsala universitet i en PostgreSQL-miljö. Arbetet sker på distans.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen