Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandvägg
Referensnummer: UH-2022-015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun bjuder in anbudsgivare att lämna anbud gällande en brandväggslösning. Syftet med upphandlingen är att avtala om en stabil och kompatibel brandväggslösning som fungerar i nuvarande IT-miljö genom inköp av två (2) stycken brandväggar av modell FortiGate-1101E Hardware som går att koppla med integrationer inom beställarens organisation samt 24x7 FortiCare and FortiGuard Unified Threat Protection (UTP) support och licens för beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 900 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/06/2022Slut: 31/05/2027
Detta kontrakt kan förlängas: nej