180421-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Dosdispenserade läkemedel till SiS
Referensnummer: 2.2-1393-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsleverantörens uppdrag (Uppdraget) omfattar att i enlighet med upphandlingsdokumenten tillhandahålla personligt förskrivna dosdispenserade läkemedel till Beställarens samtliga enheter, samt förvaringsboxar för dosdispenseringsrullar. Ramavtalsleverantören ska ansvara för läkemedelsprocessen från ordermottagning till fullgjord leverans.
Beställarens enheter kommer löpande efter behov under ramavtalsperioden att göra beställningar i enlighet med Ramavtalet. Syftet med upphandlingen är att erhålla en säker och kostnadseffektiv läkemedelsförsörjning av dosdispenserade läkemedel med fokus på hög patientsäkerhet.
Upphandlingen omfattar personligt förskrivna läkemedel för dosdispensering, inklusive läkemedel som är personligt förskrivna men som inte kan dispenseras. För övriga läkemedel har SiS ett specifikt ramavtal.
Beställaren garanterar inte att beställningar kommer att uppgå till någon viss mängd/volym under ramavtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsleverantörens uppdrag (Uppdraget) omfattar att i enlighet med upphandlingsdokumenten tillhandahålla personligt förskrivna dosdispenserade läkemedel till Beställarens samtliga enheter. Beställaren ska också kunna tillhandahålla förvaringsboxar för dosdispenseringsrullar. Ramavtalsleverantören ska ansvara för läkemedelsprocessen från ordermottagning till fullgjord leverans till av Beställaren anvisad plats. Ramavtalsleverantören ska ha giltigt tillstånd från Läkemedelsverket att bedriva apoteksverksamhet i Sverige och ha erforderlig farmaceutisk kompetens.
Ramavtalsleverantören ska tillhandahålla de läkemedel som Läkemedelsverket har godkänt för dosdispensering. Det omfattar även extempore och licensläkemedel.
Upphandlingen omfattar personligt förskrivna läkemedel för dosdispensering, inklusive de läkemedel som är personligt förskrivna men som inte kan dispenseras men som ska levereras tillsammans med dospåsarna, till exempel ögondroppar eller läkemedel som exempelvis tas vid behov. För övriga läkemedel har SiS ett specifikt ramavtal.