180457-2019 - ResultatSverige-Munkfors: Bussar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordon för servicelinjer
Referensnummer: 18/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34121000 Bussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sju (7) nya fordon samt option på ytterligare två (2) fordon. Fordonen ska används på servicelinjer för att betjäna sjukresenärer med kallelse till vården. Servicelinjerna går från sex kommunhuvudorter till Karlstad Centralsjukhus.
Fordonen ska ha minst femton (15) fasta sittplatser och minst två (2) platser för rullstol, samt vara anpassade för Värmlandstrafiks behov. Krav ställs även på tillgänglighet på service och reparation av fordonen. För ytterligare information, se bifogade dokument.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114000 Specialfordon, 34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34121000 Bussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se bifogade dokument.