180487-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av Norrköpings kommuns spåranläggning
Referensnummer: UH-2021-57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadskontoret, Norrköpings kommun, inbjuder Er att lämna anbud avseende drift och underhåll av kommunens spåranläggning, och avser att teckna kontrakt med en vinnande anbudsgivare.
Kontraktet omfattar drift och underhåll av hamn- och industrispår (sidospår) samt spårvägsanläggning.
·         Spårväg bestående av cirka 45 000 m spårväg med kontaktledning.
·         Hamn och industrispår bestående av cirka 40 000 m sidospår.
·         Kraftförsörjning bestående av 13 likriktarstationer med kablage till kontaktledningens matarpunkter samt tillhörande fjärrövervakningssystem typ SCADA.
·         Spåranläggning och kontaktledning på vagnhallsområdet.
·         Hållplatser där städ och tvätt ska utföras.
·         Elanläggningsansvar ingår i uppdraget
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 45234116 Spåranläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
·         Spårväg bestående av cirka 45 000 m spårväg med kontaktledning.
·         Hamn och industrispår bestående av cirka 40 000 m sidospår.
·         Kraftförsörjning bestående av 13 likriktarstationer med kablage till kontaktledningens matarpunkter samt tillhörande fjärrövervakningssystem typ SCADA.
·         Spåranläggning och kontaktledning på vagnhallsområdet.
·         Hållplatser där städ och tvätt ska utföras.
·         Elanläggningsansvar ingår i uppdraget