180495-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Diverse företagstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Konsultmäklare
Referensnummer: 2022-259
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79990000 Diverse företagstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SOLTAK AB bjuder in intresserade leverantörer till anbudsgivning i denna upphandling avseende ramavtal Konsultmäklare.
Blivande leverantör ska kunna tillhandahålla konsulter inom:
- IT
- Ekonomiadministration
- Löneadministration
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 79211110 Lönehantering, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
SOLTAK AB (nedan kallade beställaren eller Soltak AB ) genomför en upphandling avseende Ramavtal Konsultmäklare. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
För information om beställaren, se hemsida: Soltak AB
Omfattning
Beställaren avser upphandla en oberoende konsultmäklare som under avtalstiden ska förmedla och tillhandahålla konsulter inom tre konsultområden:
IT
Löneadministration
Ekonomiadministration
I Bilaga 2 - Konsultområden har beställaren exemplifierat kompetenser som det finns ett behov av inom varje konsultområde.
Efter avslutad upphandling avser beställaren teckna ramavtal med en (1) leverantör.
Planerad avtalsstart för ramavtalet är 2022-10-31, detta datum kan dock komma att ändras till senare datum.
Se avsnitt 7.4 där villkor om av avtalstid och förlängningsoptioner framgår.