Locum AB är i behov av ramavtal med ett antal leverantörer av konsulttjänster inom kalkylering. Uppdraget omfattar konsultuppdrag avseende kalkylering för bygg, VVS och el av ny-, om- och tillbyggnadsprojekt.
Ramavtal kommer att tecknas med upp till tre (3) leverantörer, under förutsättning att detta antal kvalificerade anbud inkommer i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Locum köpte under föregående år konsulttjänster inom kalkylering för cirka 2 000 000 SEK. Inga volymgarantier kan dock ges för ramavtalen. Det är Locum:s faktiska behov som kommer att avropas. Locum förbehåller sig rätten att för stora projekt (budget över 100 miljoner kr göra separata upphandlingar av entreprenadbesiktning). Takvolym för ramavtalet är 10 000 000 SEK.