180527-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Servering av skolmåltider
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolmåltider till Storkyrkoskolan.
Referensnummer: 2.4.2-000043/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55523100 Servering av skolmåltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av skolmåltider till Storkyrkoskolan. Måltiderna ska levereras varma i kantiner.
Upphandlingen avser tillagning och leverans av ca 400 skolmåltider till Storkyrkoskolan i Gamla stan.
Omfattningen är ca 1 900 000 SEK per år.
Avtalstiden är 1.1.2018 – 31.12.2019, med möjlighet till förlängning 1 + 1 år.
Som tilldelningsgrund används ”bästa förhållandet mellan pris och kvalitet”.
Sista anbudsdag är 12.6.2017 23:59.
Målet för tjänsten som upphandlas är att stadens elever ska få en hög kvalitet på skolmåltiderna vad gäller näringsinnehåll, måltidssammansättning, variation och måltidsupplevelse. Måltiderna ska vara en del i den pedagogiska verksamheten och vara hållbara för att nå stadens miljömål.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55320000 Måltidsservering, 55500000 Matsalstjänster och catering, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen