2. Förfarande
Förfarande
Titel: Driftentreprenad för ledningsnät och pumpstationer
Beskrivning: Solna vatten är i behov av att upphandla en ny driftleverantör för ledningsnät och pumpstationer. Entreprenaden avser drift och underhåll av Beställarens VA-verksamhet, ledningsnät (inklusive tunnlar), vattenkiosker samt spillvattenpumpstationer och dagvattenpumpstationer. Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande.
Intern identifierare: SoVa/2024:34
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45332200 VA-arbeten, 65130000 Drift av vattenförsörjningsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000