180613-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete för simbassäng
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyproduktion utomhusbad Järva
Referensnummer: 18/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212212 Anläggningsarbete för simbassäng
II.1.4.
Kort beskrivning
Badet planeras bli ca 24 000 kvm stort, med en byggnads yta på ca 2000 kvm med kiosk, omklädningsrum, personalutrymmen, teknikutrymmen och entré. Badet är tänkt att få tre typer av bassänger. Av säkerhetsskäl behöver badet inhägnas. Innanför inhägnaden kommer det också finnas stora gräsytor.
Befintlig GC-väg kommer att byggas om till en körbar väg. Gemensamt ledningsschakt för anslutning av VA, kraft, fiber och fjärrvärme samförläggs i ny vägkropp.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen