180615-2018 - ResultatSverige-Linköping: Installation av ventilation och luftkonditionering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal ventilationsarbeten
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal omfattar styckvis beställda ventilationsarbeten inklusive plåtarbeten som utgör del av fullt färdigt ventilationsarbete i B fastighetsbestånd inom Linköpings kommun, såväl mindre felavhjälpande underhåll som större planerade arbeten/utbyten. Utförande sker efter avrop från B. Avtalet omfattar även OVK enligt bilagor OVK-lista och OVK-besiktning krav och rutiner. Se vidare AFD.1.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39563530 Ventilationskanaler, 45261310 Plåtslageri, 45331210 Installation av ventilation, 71315410 Inspektion av ventilationssystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen