180631-2025 - Frivillig förhandsinsyn
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Frivillig förhandsinsyn
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFrivillig förhandsinsyn
BeskrivningMed denna annons av förhandsinsyn vill Eskilstuna kommun informera om sina avsikter att genomföra förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 2. Eskilstuna kommun, med organisationsnummer 212000-0357 och Eskilstuna Kommunfastigheter AB, med organisationsnummer 556499-5909 har för avsikt att ingå avtal med WinLas AB, med organisationsnummer 5565885216 avseende webbaserade tjänster för hantering av LAS-frågor samt administration och utveckling av personal. I samband med annons om förhandsinsyn träder en avtalsspärr i kraft. Avtal kommer att tecknas tidigast 10 dagar från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerats och avtalsspärren har gått ut. Eskilstuna kommun kommer att teckna ett avtal förutsatt att ingen invänder mot att de förutsättningar som anges i denna annons är riktiga. Värdet av alla de kontrakt som tilldelas i det här förfarandet: 7 400 000kr Kontraktstiden är från avtalstecknande 2025-04-01– 2029-03-31med möjlighet att förlänga Kontraktet i ytterligare 10 år med oförändrade villkor, dock med högst 2 år i taget.
Intern identifierareUE 24.228
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000