180681-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Grossist samt Färskt bröd och konditori
Referensnummer: 3.3.2-57/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av livsmedel för avtalsområdena Grossist samt Färskt bröd och konditori.
Upphandlingens syfte och mål
Upphandlingens syfte är att teckna avtal med en leverantör för avtalsområde Grossist samt med en leverantör för avtalsområde Färskt bröd och konditori. Anbud kan lämnas för ett eller båda avtalsområdena.
Målen med upphandlingen är att få:
Livsmedel av hög kvalitet
Anbudssortiment som täcker verksamhetsbehoven
En stor andel livsmedel som är ekologiska/miljömärkta
Livsmedel som är i nivå med den svenska djurskyddslagstiftningen
Hållbara transporter
Hög leveranssäkerhet
Hög servicegrad och goda avtalsrelationer
Konkurrenskraftiga priser
Anbudstidens utgång
Den upphandlande myndigheten har inte möjlighet att pröva ett anbud som inkommer för sent.
Anbudet ska vara serviceförvaltningen tillhanda senast 30.10.2018
Anbudets giltighetstid
Anbudet ska vara bindande till och med 31.5.2019
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15210000 Fiskfiléer, fisklever och rom, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15811000 Brödprodukter, 15812100 Bakverk, 15870000 Smaktillsatser och kryddor, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen