180690-2020 - ResultatSverige-Farsta: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av barn- och ungdomsinsatser - dygnetruntvård
Referensnummer: Dnr 2.11.2-270/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att tillgodose beställarens behov av externa placeringar enligt Socialtjänstlagen (SoL) i åldrarna 0 - 20 år och för deras familjer. Uppdraget omfattar HVB med inriktning på utredning och behandlingsinsats, stödboende med inriktning stöd och tillsyn samt behandlingsverksamhet med familjeboende.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: A1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utredning av barn (0–12 år) tillsammans med deras föräldrar, (barnets behov och föräldrarnas förmåga)
Del nr: A2
Utredning av unga (13–20 år)
Del nr: A3
Behandling av unga med psykosocial problematik i kombination med psykiatrisk och/eller neuropsykiatrisk problematik
Del nr: A4
Akut- och korttidsplaceringar
Del nr: B1
Stödboende i kollektiv form (16–20 år)
Del nr: B2
Stödboende i träningslägenhet (18 – 20 år)
Del nr: C1
Behandlingsverksamhet med familjeboende