180720-2024 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal Projekterande konsulter Arkitekt Vårdbyggnad
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Projekterande konsulter Arkitekt Vårdbyggnad
BeskrivningLocum AB avser teckna Ramavtal gällande Arkitekttjänster för projektering inom Vårdbyggnad och kommersiella ytor. Locum förvaltar sjukhus och vårdbyggnader i Stockholms län vilket innebär flertalet om-till och nybyggnationer varje år. Exempel på uppdrag som kan avropas; - Tidig utredning, (ex från politiken eller verksamhetsutveckling) - Behovsanalys, (rapport gällande lokalbehov inom sjukvården) - Förstudieskede, (förstudierapport med alternativa förslag) - Programskede, (programhandling och systemhandling) - Genomförandeskede, (bygghandling) - Överlämnandeskede, (relationshandling)
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:83549:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster