2. Förfarande
Förfarande
Titel: Barmarksrenhållning och vinterväghållning innerstaden
Beskrivning: Avser Barmarksrenhållning och vinterväghållning i Stockholms stads innerstad. Uppdraget omfattar i huvudsak följande delar: * Städning * Tömning av skräpkorgar * Omhändertagande av skräp och föremål * Snöröjning * Kompletteringsröjning * Halkbekämpning * Snöröjning och halkbekämpning av särskilda GCM-ytor Kontraktet kommer att upphandlas inom ramen för AFF-systemet och ha ABFF 15 som standardvillkor för arbetens utföranande. Angiven tidsplan är preliminär och kan komma att ändras. Målet är dock att dialoger ska påbörjas i vår och avslutas efter sommaren, så att anbud kan lämnas under hösten.
Intern identifierare: T2026-00114
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning