180794-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Avfallstunnor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avfallskärl
Referensnummer: 2023/364
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Stenungsunds kommun genomför en upphandling av avfallskärl och inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Omfattning
Upphandling av avfallskärl omfattar:
inköp av avfallskärl i storlekarna 140, 240,190, 370 och 660 liter
Inköp av fyrfackskärl med RFID-taggar samt tillbehör.
Inköp av tvådelade kärl med RFID-taggar samt tillbehör.
Inköp av insamlingsbox med lock för elavfall, ljuskällor och batterier.
Leverans, montering och distribution av fyrfackskärl, inklusive tillbehör.
Leverans av tillbehör
Återtag av utrangerade avfallskärl
Upphandlingens värde uppskattas till ca 24 000 000 kr och är en indikation för kommande avtalsvolym.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal för successiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Avtalet beräknas starta 2023-06-01 och beräknas löpa 48 månader inklusive förlängningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928480 Soptunnor och papperskorgar, 39224340 Soptunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Stenungsunds kommun (nedan kallade "beställaren") genomför en Upphandling av avfallskärl. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Beställaren
För information om beställaren, se hemsida:
Stenungsunds kommun
Tillhandahållande av reservdelar efter avtalstidens slut
Förbehåll;
De angivna volymerna är uppskattade och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre, några garanterade volymer lämnas inte.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.