180819-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konstruktionstjänster – Otterhällan – Ekelundsgatan – Projektering - Konstruktion
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOtterhällan – Ekelundsgatan – Projektering - Konstruktion
BeskrivningDetta uppdrag avser ett delat konsultuppdrag, konstruktör, för förstudie och projektering för modernisering och upprustning av befolknings-skyddsrummet Otterhällan. Moderniseringen inriktas på att upprätta erforderliga skyddsfunktioner gällande installation, berg, betong samt bygg. Moderniseringen ska inriktas så att full skyddsförmåga upprätthålls i ytterligare minst 20 till 30 år, samt att åtgärda underhållsbehov i anläggningen. Moderniseringen ska också möjliggöra fortsatt användning av Otterhällan i fredstid.
Intern identifierareN230U26-190
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71323200 Teknisk konstruktion av anläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareOtterhällan – Ekelundsgatan – Projektering - Konstruktion