180831-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende Magnetic Particle Imaging (MPI)
Referensnummer: 2-811/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna annons avser Frivillig förhandsinsyn gällande tecknade av kontrakt utan föregående annonsering.
Karollinska Institutet behöver göra ett inköp av Magnetic Particle Imaging (MPI) system som är fullt atomatiseratm med motoriserat undersökningsbord för djuren. Dessutom ska mjukvaran vara möjlig att användas via fjärrkontroll. Dvs forskare kan utföra sin analyser via uppkoppling mot moderator. Integrerad avskärmning MPI-design systemet ska installeras i ett vanligt rum, utan att behöva byggas om för magnetfält. Magnetic Insight MOMENTUM kräver inte specialanpassade (avskärmade) rum och inga ombyggnader eller specialanpassning av lokaler krävs. Magnetic Insight MOMENTUM är som visat det enda som möjligör installation i ett laboratorium utan specialanpassningar och ombyggnationer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen