180904-2023 - ResultatSverige-Borås: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vågar och vikter
Referensnummer: 22/123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Vågar och vikter.
Vågar:
• analysvågar
• mikrovågar
• precisionsvågar
• massakomparatorer
• pallvågar
• bänkvåg
• snabbvåg
Vikter:
Vikter enligt OIML klass E1, E2, F1 samt M1, men även servicevikter, samt tillbehör som lyftverktyg, pincetter, rengöringsdukar mm.
Vikter från 1 milligram till 20 kilogram efterfrågas
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38310000 Precisionsvågar, 42923200 Vågar, 42958000 Vikter till vågar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen