Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Simulatorer för medicinsk simulering
Referensnummer: SÖS 2021–1605
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38970000 Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och omfattar simulatorer för medicinsk simulering till Södersjukhuset AB samt till Karolinska universitetssjukhuset.
Upphandlingen är indelad i fyra delområden med ett antal underliggande produktavsnitt:
• Delområde 1 Simulatorer för klinisk simulering
• Delområde 2 Simulatorer för HLR
• Delområde 3 Attrapper
• Delområde 4 Övrigt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 80500000 Utbildningstjänster, 80560000 Övningar i sjukvård och första hjälpen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen