181031-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Processledare för utredning av energisystem, Norra Djurgårdsstaden
Referensnummer: E2021-05204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projekt Norra Djurgårdsstaden planerar i delprojekt Loudden för en fossilfri och klimatpositiv energisystemlösning till kommande bostäder. Projektet har därför behov av en processledare för att utreda vilka typer av tekniska lösningar som är möjliga och lämplig för användning inom projektet samt vad för tekniska, ekonomiska och regulatoriska för- och nackdelar olika lösningar medför.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen