181130-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster
Referensnummer: A2021/0143
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av IT-konsulttjänster till SCB.
Omfattning
SCB avser att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer per anbudsområde.
SCB uppskattar den beräknade omsättningen på kommande ramavtal till 30 MSEK per år, dvs. 120 MSEK för hela ramavtalsperioden inklusive förlängningsoptioner.
Under förutsättning att avtal tecknas enligt plan är fördelningen av den beräknade omsättningen per anbudsområde:
Anbudsområde 1 - Teknisk projektledare 20 %
Anbudsområde 2 - Testansvarig 5 %
Anbudsområde 3 - Arkitekt 10 %
Anbudsområde 4 - Kravanalytiker 5 %
Anbudsområde 5 - Systemutvecklare 55 %
Anbudsområde 6 - Applikationsförvaltning/applikationsdrift 5 %
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72240000 Systemanalys och programmering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SCB avser att teckna ramavtal med tre (3) leverantörer per anbudsområde. Behovet av IT-konsulter kan komma att variera i omfattning och karaktär under avtalstiden.
Omsättning
Fördelning