181138-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Produkter för parenteral nutrition
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nutrition med tillhörande distributionstjänster
Referensnummer: 22-IU-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33692200 Produkter för parenteral nutrition
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Nutritionsprodukter med tillhörande distributionstjänst. De tjänster som efterfrågas är uppdelade på fyra delar:
• Beställningsportal för beställning/förskrivning från behöriga beställare/förskrivare
• Beställningsportal för patient där avrop kan göras från befintlig förskrivning
• Ett brett sortiment av nutritionsprodukter samt vissa nutritionstillbehör
• Leverans till sjukhus, kommunalt boende, privatperson och/eller utlämningsställe.
En leverantör kommer att antas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen