2. Förfarande
Förfarande
Titel: Södra Sörse, nybyggnation parkeringshus & bostäder
Beskrivning: Entreprenaden avser nybyggnation av flerbostadshus med ca 126 lägenheter, en option på ytterligare 95 lägenheter, utemiljöer samt ett parkeringshus med 300-500 parkeringsplatser som tillgodoser stora delar av parkeringsbehovet för projektet, både avseende i anspråktagna platser för befintligt område samt för nyproduktionen. Projektet avses att delas upp i etapper.
Intern identifierare: 2026:33
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45211300 Byggnation av bostäder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000