181254-2018 - ResultatSverige-Vänersborg: Utrustning för tomografi
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SPECT/CT ramavtal VGR
Referensnummer: RS 2017-03723
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33115000 Utrustning för tomografi
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende ramavtal för SPECT/CT, två produktgrupper;
— produktgrupp A -multi-isotop.
— produktgrupp B -Tc-99m fokuserad.
Avtalet planeras gälla 2 år från och med den 2018-05-01 med möjlighet till förlängning upp till 24 månader. Om upphandlingen försenas kommer även avtalsstart att förskjutas med samma period.
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett ramavtal med en leverantörer per produktgrupp.
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen. En leverantör kan antas för flera produktgrupper.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33111620 Gammakameror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SPECT/CT ramavtal VGR.