Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Engelbrektslänken – Genomförandestudie (GFS)
Referensnummer: 2137/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster för framtagande av en genomförandestudie (GFS) för Engelbrektslänken.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen