181296-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mandolingatan Kvarter A – Nyproduktion bostäder.
Referensnummer: 000/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattar nyproduktion av flerfamiljshus (lamellhus) med sammanlagt 102 lägenheter på totalentreprenad.
Plats: Nära Frölunda Torg, Göteborg.
Skede: Detaljplan vunnit laga kraft.
Kommande förvaltande bolag: Bostads AB Poseidon.
Byggherre: Framtiden byggutveckling AB.
Platschef: Mikael Lindberg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211340 Byggnation av flerfamiljshus, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen