Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rengöring ventilationsanläggningar
Referensnummer: GNU 2018/142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39563530 Ventilationskanaler
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende rengöring av ventilationskanaler samt åtgärder efter OVK-besiktningar, provtryckningar, injusteringar, installationer etc. för Falu och Gagnef kommun samt deras kommunala bolag.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1 - Falu kommun inkl. Lugnet i Falun AB
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39563530 Ventilationskanaler, 71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 2 - Gagnef kommun inkl. Gagnefbostäder AB
Del nr: 2