181308-2019 - ResultatSverige-Solna: Konsulttjänster för upphandling
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kriteriekonsult och Konsult för upphandlingsdokumentsanalys
Referensnummer: UHM-2018-0355
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsmyndigheten utvecklar och förvaltar hållbarhetskriterier som beaktar bland annat miljöhänsyn i offentliga upphandlingar. Dessa kriterier behöver regelbundet revideras för att de ska vara aktuella och relevanta. Vi utvecklar också vid behov kriterier på nya områden.
Denna konsultupphandling genomförs för att ge Upphandlingsmyndigheten möjlighet att förstärka med extra resurser för utveckling och revidering av de bakgrundsdokument som behövs för kriterieutvecklingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen