Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster 2021
Referensnummer: KS 2021/308
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen avser att upphandla städtjänster som ska resultera i ett förvaltningsövergripande ramavtal, där kommunens verksamheter kan avropa städtjänster vid behov. Det kan exempelvis handla om verksamheter som behöver flytta till externa förhyrda lokaler där städning blir kommunens ansvar. Verksamheterna ska då kunna avropa från det ramavtal som blir resultatet av denna upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen