181358-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Rehabiliteringstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling för medarbetare vid beroende eller missbruk
Referensnummer: 352/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312500 Rehabiliteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vill ni vara med och bidra till att medarbetare i staden med beroende- och missbruksproblematik får stöd i att avsluta sin konsumtion av alkohol, droger eller spel och på så vis få en hållbar livs- och arbetssituation? Nu genomför Förvaltningen för Inköp och upphandling en ramavtalsupphandling gällande Behandling för medarbetare vid beroende eller missbruk.
Låter detta som ett uppdrag för er?
Varmt välkommen att lämna anbud enligt anvisningar i detta Upphandlingsdokument!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Öppenvård
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85112200 Öppenvård, 85312500 Rehabiliteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Öppenvård:
Medarbetare med beroende eller missbruk av alkohol, narkotika eller spel som är i behov av och bedömda lämpliga att genomgå öppenvård.
Verksamheter som bedriver behandling vid beroende eller missbruk, och som lämnar anbud i aktuellt delområde, gör det med tillstånd från Inspektionen för vård och omsorg (IVO). Insatsen ska utgå från Socialstyrelsens nationella riktlinjer för vård och stöd vid missbruk och beroende eller evidens/kunskapsbaserad praktik. Medarbetarens nätverk, vilket kan bestå av familj, vänner och andra för medarbetaren viktiga personer, ska involveras i behandlingen.
Behandlingshem
Del nr: 2
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85312500 Rehabiliteringstjänster
Behandlingshem:
Medarbetare med beroende eller missbruk av alkohol, narkotika eller spel som är behov av och bedömda lämpliga att genomgå vård på behandlingshem.
Verksamheter som bedriver behandling vid beroende eller missbruk, och som lämnar anbud i aktuell ramavtalsupphandling, gör det med tillstånd från Inspektionen för vård och omsorg (IVO). Insatsen ska utgå från Socialstyrelsens nationella riktlinjer för vård och stöd vid missbruk och beroende eller evidens/kunskapsbaserad praktik. Medarbetarens nätverk, vilket kan bestå av familj, vänner och andra för medarbetaren viktiga personer, ska involveras i behandlingen.