181364-2017 - PlaneringSverige-Enköping: Snö
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning 2017.
Referensnummer: TF2017/350
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15981320 Snö
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen uppskattas ha ett totalt värde av 40 000 000 SEK. Inga volymer kan garanteras.
Anbudsgivaren kan lämna anbud på flera delområden (22 st.) men behöver bara bli antagen på ett begränsat antal områden. Hur många områden som anbudsgivaren har teknisk kapacitet att utföra ska tydligt framgå i anbudet. Anbudsgivaren har möjlighet att önska prioritering på sina anbudsgivna delområden.
Upphandlingskontraktet är ett ramavtal på max. 4 år med en eller flera leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15981320 Snö, 90620000 Snöröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen sker med öppet förfarande. Upphandlingen har 22 delområden där varje delområde utvärderas för sig. Anbudsgivaren kan prioritera de områden denne önskar få tilldelade, så till vida att denne har lämnat lägst pris på det området.