See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förmånsportal
Beskrivning: Beställaren avser upphandla avtal för införande, drift och support av en webbaserad förmånsportal för anställda hos beställaren. Anbudsgivaren ska ansvara för drift, underhåll, eventuella licenskostnader samt alla övriga direkta kostnader för uppdragets utförande. Förmånsportalen skall bland annat kunna hantera beställningar av förmåner, kvitto hantering, och personlig anställningsinformation, så som lönespecifikation. Ser detaljer i kravspecifikation. Genom en molntjänstbaserad förmånsportal vill beställaren synliggöra och förenkla administrationen för våra medarbetare när det gäller förmåner och kvittohantering. Beställaren vill även tillsammans med anbudsgivaren utveckla och förändra förmånsutbudet med tiden. Införandeprojekt beräknas att starta 2024-02-01. Förmånsportalen ska vara i full drift senast 2024-05-01 vilket också ett datum för avtalsstart.
Intern identifierare: 2023/KSUH 0089
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: 1. Kvalificiering 2. kontrollerings av fyllande av ska-krav 3. utvärdering av användarvänlighet efter anbudslämnarens genomfört presentation av systemet. Beställarens valda grupp testar systemet och ger betyg.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212450 Programvaruutvecklingstjänster för tidsredovisning eller personal, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tyresö bostäders deltagande är en option. Tyresö kommun har följande option: semesterlöneväxling som tidigast ska vara tillgänglig juni 2025