181413-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt, grönt och potatis 2017.
Referensnummer: KS2017/2040 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Karlskrona kommuns huvudsakliga behov av frukt, grönsaker och potatis till all kommunal verksamhet, dock företrädesvis inom områdena skola, barn- och äldreomsorg.
Totalt för kommunen beräknas inköpen uppgå till ca 7 MSEK årligen. Karlskrona kommun kan dock ej garantera någon bestämd volym. De efterfrågade volymerna är en uppskattning av det huvudsakliga behovet och ligger endast till grund för utvärdering av pris och utgör ingen prognos framåt i tiden.
Samtliga leveransadresser framgår av Bilaga Leveransadresser. Under avtalstiden kan förändringar, både uppåt och nedåt, i antalet leveransadresser ske.
Fruktkorgsleveranser till ett antal enheter kan ingå som en option.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03210000 Spannmål och potatis, 03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03222000 Frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Övergripande om upphandlingen:
Karlskrona kommun är anslutet till det nationella målet för hållbar utveckling som innebär att minst 25 % av värdet på avropade livsmedel skall vara ekologiskt producerade, målet för 2020 är 50 %.
Karlskrona kommun förbehåller sig rätten att komplettera med nya avtal avseende ekologiska produkter under avtalstiden, samt att delta i projekt som främjar ekologiska odlare. Karlskrona kommun förbehåller sig rätten att inhandla ekologiska produkter från annan leverantör i de fall avtalsleverantören inte har tillgång till produkten.