Klinisk mikrobiologi är lokaliserat till laboratoriet i Solna och Huddinge. Kliniken avser att till laboratoriet i Solna upphandla pris per test som inklunderar: Utrustning, Tjänster, reservdelar, Reagens, Kitkontroller och plattor i 96-hålsformat för påvisning samt tillhörande förseglingsmaterial för detektion av luftvägspatogener.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 71900000 Laboratorietjänster, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen