181430-2022 - ResultatSverige-Luleå: Arbeten för vattenledningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Överföringsledning Råneå - VA-ledningar och pumpstationer Luleå-Rutvik-Brännan etapp 1C
Referensnummer: SBF 2020/186-3.4.2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232150 Arbeten för vattenledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en general- och utförandeentreprenad AB04 avseende VA-överföringsledningar och två spillvattenpumpstationer mellan Björsbyn och Rutvik/Brännan i Luleå kommun. Detta är för första etapp (1c) av hela Råneå överföringsledning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232152 Byggnation av pumpstation, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen