181471-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multifunktionsskrivare
Referensnummer: KSUH18/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla en leverantör som kan tillgodose kommunens behov av multifunktionsskrivare. I uppdraget ingår också tillhandahållande av utskriftstjänst, utbildning samt service och support.
Ekerö kommun kan inte garantera någon volym och behovet kan komma att öka eller minska under avtalets löptid. Utgångspunkten är dock att kommunen i dagsläget har ungefär 90 multifunktionsskrivare inom organisationen som successivt kommer att bytas ut under avtalets löptid.
Uppskattad utskriftsvolym är, baserat på tidigare år, följande:
Svartvit: 2 800 000 sidor.
Färg: 1 500 000 sidor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen