181475-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Övervakningssystem
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal CCTV
Referensnummer: SH 2022/130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35125000 Övervakningssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har ett CCTV system med fabrikat Bosch VMS som tillsammans med Commend porttelefoni arbetar integrerat mot en övergripande säkerhetsplattform. Anläggningen är att bedöma som avancerad med ny teknik såsom t.ex. värmekameror och intelligent videoanalys med automatisk larmuppföljning. Systemet består av cirka 450 kameror, ett tiotal klienter och ett trettiotal uppringningsenheter(porttelefoni). Systemet växer fortfarande med nya hamndelar som ansluts till systemet.
Detta ramavtal omfattar ut-, till, och ombyggnad, service, provning, drift och underhåll av Beställarens system för CCTV, porttelefoni samt hisstelefoner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen