Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av livsmedel till Mora, Orsa, Älvdalen, Vansbro och Malung-Sälens kommuner.
Upphandlingen omfattar livsmedel uppdelat i följande anbudsområden:
— Färskt kött,
— Charkprodukter,
— Potatis,
— Ägg,
— Färskt bröd.
2. Charkprodukter (kött produkter) = 3 rangordnade leverantörer att antas per kommun om det är möjligt.
5. Färskt bröd = En leverantör per kommun kommer att antas.
Anbud kan lämnas på en, flera eller alla anbudsområden. Anbud kan lämnas för en, flera eller alla kommuner.
För anbudsområde 3. potatis kan anbud lämnas på en position, flera positioner eller alla positioner.