181538-2019 - ResultatSverige-Karlstad: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av kylda måltider
Referensnummer: RS/190491
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Transport av kylda måltider. För matens kulinariska kvalitet samt krav i livsmedelslagstiftningen ska transport ske med obruten kylkedja i + 3 grader. Alla turer körs utan hänsyn till röda dagar.
För Arvika är det tre (3) måltider till fem (5) vårdavdelningar som ska levereras dagligen, livsmedel levereras enligt avrop. Leverans sker till ett kylrum vid en lossningspunkt. Returgods hämtas i ett rum bredvid kylrummet.
I Kristinehamn är det lunch- och middagsmåltider samt livsmedel, som avropas efter behov, med leverans måndag och torsdag. Leverans sker till personal vid två (2) lossningspunkter. Där hämtas även returgods.
All patientmat och livsmedel hämtas på Centralsjukhuset i Karlstad. Vagnar för patientmat och vagnar för livsmedel hämtas i två olika kylrum. Returgods återlämnas i två olika rum i anslutning till kylrummen.
Utrustning för måltider och livsmedel beskrivs i bilaga 2–4.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen